Lampiónové průvody, jejichž účastníci nocí lampióny, svíčky nebo jiná světelná zařízení se konají na celém světě k různým příležitostem převážně z náboženského, manifestačního nebo vzpomínkového charakteru.
Lampión je v čínské kultuře považován za symbol plodnosti. V buddhismu vyjadřuje lampa osvícení a poznání.
Kdy se pořádají lampionové průvody v ČR?
V 19.století se na území Čech pořádali pochodňové, lampiónové i smíšené průvody k různým příležitostem.
V Československu v období první republiky se pořádali pravidelně lampiónové průvody ke dni 28.října (v předvečer svátku nebo následující den).
V době socialismu se konali lampiónové průvody v předvečer 9.května a 7.listopadu (Velká říjnová socialistická revoluce) a účast byla povinná, zejména pro žáky základních škol.
V současné době se konají lampiónové průvody :
- 28.října (Den vzniku Československa)
- 31.října (Halloweenský průvod)
- 11.listopadu (Svatomartinský průvod)
- 17.listopadu (Den boje za svobodu a demokracii)
- 1.května v den pálení čarodějnic se vítá jaro
Lampiónové průvody v Číně
Lampiony jsou tradičně ukazateli pro duše zemřelých i očekávané hosty. Slavné jsou lampionové slavnosti konané 15. dne prvního čínského měsíce, což je zároveň konec novoroční slavnosti. Duše předků, které přišly o svátcích na návštěvu, jsou opět odváděny na onen svět. Lampiony z papíru a proutí visí v Číně ten den doslova všude.
Večer 7. dne 7. měsíce, kterému se říká Noc dvojité sedmičky, je pak v některých čínských provinciích takzvanou druhou lampionovou slavností. V prvních dvou týdnech sedmého měsíce se na zem směly vrátit duše zemřelých, kteří již neměli žádné pozůstalé, případně zemřeli daleko od svých příbuzných. Tyto duše jsou hladové, jelikož nedostávaly od rodinných příslušníků žádné obětiny a musí proto bojovat s pokušením sníst obětiny jiným duším. Proto jsou i těmto duším předkládány obětní dary. Světlo lampionů je pak 15. dne opět odvádí do podsvětí. Podél cest se proto staví lampiony ve tvaru lotosu, případně se pouští olejové lampičky ze třtiny a papíru po vodě. Číňané věří, že když lodička klesne ke dnu, pomohla některé z bloudících duší najít správný směr. Tedy ten do podsvětí. Novoroční oslavy trvají 2 týdny a až po nich může opět nastat běžný život. Mládež se dokonce dříve snažila krást cizí lampiony, což symbolizovalo krádeže cizího štěstí. Kvůli těmto krádežím docházelo i k pouličním rvačkám. Ženy chodily pod lampiony, jelikož doufaly, že pak budou plodné.
Fotka od S. Bartels z Pixabay