Co znamená veganská kosmetika?

vegan-1343429_1280Veganská kosmetika se stále častěji objevuje jako alternativa k běžně dostupným kosmetickým přípravkům. Co to znamená a proč je dobré veganskou kosmetiku začít používat?

Kdy veganství vzniklo a co to znamená?

Již v roce 1944 zavedli zakladatelé britské Vegan Society pojem veganství. Definice veganství = způsob života, který odmítá využívání zvířat kvůli potravě, oblečení či jakémukoliv jinému účelu. V kosmetice to znamená, že kosmetika neobsahuje žádné živočišné složky. Neobsahuje tedy přísady vyráběné ze zvířecí srsti, kůže, kostí nebo masa a také neobsahuje žádná vejce nebo mléčné výrobky. 

Jak poznat veganskou kosmetiku?

Od roku 2013 se do EU nesmí dovážet ani zde prodávat kosmetické produkty testované na zvířatech. Bohužel kosmetické firmy mnohdy zákaz obcházejí. V současnosti pouze Čína vyžaduje, aby veškerá kosmetika prodávaná v maloobchodních prodejnách v této zemi byla testována na zvířatech. Proto se může stát, že si v dobré víře v drogerii koupíte netestovaný produkt od výrobce, který ho na neevropském trhu prodává testovaný. 

Pro snadnou orientaci doporučujeme sledovat kosmetické certifikáty a vegan označení:

untitled-1_14

 PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)

PETA je organizace na ochranu zvířat, která se věnuje ochraně zvířat před krutostí, konzumací a vykořisťováním. Organizace vytvořila vlastní pečeť bez krutosti pro kosmetiku, nazvanou program Beauty without Bunnies. Existují dvě verze této pečeti: Jedna označuje, že produkty nejsou testovány na zvířatech, a druhá označuje veganské produkty, které nejsou testovány na zvířatech.

Certifikát HCS  Certifikát HCS (Human Cosmetics Standard) 

 Cruelty Free International je globální organizace, která usiluje o ukončení testování a experimentů na zvířatech. Logo králíčka ve skoku (Leaping Bunny)zaručuje, že finální produkt ani žádná z jeho složek nebyla testována na zvířatech.

ecaea

Evropská koalice pro ukončení pokusů na zvířatech (ECAEA)

ECAEA je skupina 20 evropských organizací na ochranu zvířat, které spolupracují na ukončení pokusů na zvířatech.

 

veganThe Vegan Society (Veganská společnost)

Britská Vegan Society uděluje certifikát Vegan s logem zelené slunečnice těm produktům, které neobsahují žádné živočišné složky a zároveň nebyly během výroby testovány na zvířatech. Na rozdíl od HCS se certifikát uděluje nikoliv výrobcům, ale pouze jednotlivým produktům.

Co ve veganské kosmetice nenajdete?

Masově vyráběn kosmetika obsahuje zvířecí srst, kůži, kosti nebo masa a také neobsahuje žádná vejce nebo mléčné výrobky. A nejen to, zde je malá ukázka toho, co může obsahovat komerčně vyráběná kosmetika a ve veganské kosmetice to nenajdete:

  • lůj - je živočišný tuk z přežvýkavců. Při běžné teplotě je tuhý. Nejčastěji jej najdete v pleťových a tělových krémech a balzámech na rty.
  • lanolin - též nazývaný Adeps Lanae, je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu. Používá se do krémů pro suchou pleť.
  • karmin -  (též karmazín nebo košenila) je přírodní červené barvivo vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového (Dactylopius coccus). Naleznete jej v dekorativní kosmetice (rtěnka, make-up)
  • kolagen - pochází z kostí, kůže a pojivových tkání zvířat. Objevuje se jako základní složka krémů proti stárnutí i ve vlasových šamponech a kondicionérech
  • skvalen - olej ze žraločích jater, se využívá v hydratačních krémech a vlasové kosmetice

V naší nabídce najdete kosmetiku Attitude - produkty ATTITUDE jsou vždy cruelty free a všechny jsou veganské.

Veganské produkty nabízí i kosmetika Tierra Verde

Fotka od MM z Pixabay

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole: