Kdy je správný čas začít s dětskými příkrmy? Důležité je, jakým způsobem bylo dítě krmeno doteď:
- u dítěte na umělé výživě se doporučuje začít s příkrmy po ukončení 4.-tého měsíce, aby se umělá výživa doplnila pestrou stravou.
- u plně kojeného dítěte doporučují laktační poradkyně a pediatři plně kojit do konce 6-tého měsíce a teprve potom začít s příkrmy.
Určitě nezačínejte s příkrmy před ukončením 4-tého měsíce! Proč?
- trávící a imunitní systém ještě není na příkrmy připraven, proto by mohlo krmení způsobit průjmová onemocnění a alergie
- příkrmy by mohly ohrozit ledviny
- je vyšší riziko celiakie ( autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku )
Jak začít s příkrmy?
Cílem prvních příkrmů je naučit se papat lžičkou a začít ochutnávat. Proto začínejte pár lžičkami a dítě po příkrmu dokojte nebo mu dejte umělé mléko. Postupně se dávky zvyšují, až sní celou dávku ( kolem 150-200 g). U každého dítěte je individuální doba, kdy si na příkrmy zvykne, může to trvat měsíc.
Začínáme zeleninou, dítě se se zeleninou seznamujeme postupně. Každý nový druh dáváme dítěti 3 dny samostatně, aby se projevila případná alergická reakce. První příkrmy dávejte pravidelně ve stejný čas, ideálně v době oběda. Buďte trpěliví, nikam nespěchejte a příkrm dítěti nenuťte. Na lžičku dávejte malé množství, postupně můžete dávku zvyšovat.
Kterou zeleninu použít?
Dříve se doporučovalo začít rozmixovanou mrkví, pro její sladkou chuť. Dnes doporučují laktační poradkyně začít dýní nebo cuketou - mají nasládlou chuť a oproti mrkvi vodnatou konzistenci, což dítěti může připomínat mateřské nebo umělé mléko. Dále pokračujte mrkví, batátou, bramborou, brokolicí, červenou řepou a pastinákem.
Jak postupovat s přípravou příkrmů?
Zeleninu důkladně omyjte, oloupejte a znovu omyjte. Nakrájejte na malé kostičky, které připravíte do měkka na páře. Poté zeleninu rozmixujete na kaši. Přebytečnou kaši zamrazte (můžete použít tvořítko na led, po zmrznutí kostičky dejte do uzavíratelných sáčků nebo misky).
Kdy mohu přidat do příkrmů maso?
Až ochutná dítě několik druhů zeleniny, můžete začít do příkrmů přidávat maso, které povaříme a přidáme do zeleninového příkrmu. Nejprve přidávejte jen pár lžiček 1x týdně, další týden můžete přidat pár lžiček 2x týdně a třetí týden 3x týdně. Další týden můžete do příkrmu přidat žloutek.
Jaké maso použít?
Začínejte libovým masem, doporučený postup - libové hovězí, telecí, kuřecí, krutí a jehněčí.
Kdy přidat lepek a co to je?
Lepek je bílkovina obsažena ve většině obilnin, jako je pšenice, ječmen, žito, oves atd... Po zavedení zeleninových příkrmů můžete lepek začít přidávat a to několika způsoby:
- rozmixováním piškotů do příkrmu
- přidáním mouky do příkrmu
- pšeničnou kaší pro kojence
- kůrkou chleba
Kdy začít s ovocnými příkrmy?
2 měsíce po zavedení zeleninových příkrmů můžete zavést dopolední přesnídávky s ovocem. Postupujeme stejně jako se zeleninou, postupně zavádíme nový druh, který dáváme dítěti 3 dny samostatně, aby se projevila případná alergická reakce.
Doporučené pořadí ovoce - jablko, hruška, banán, meruňka, švestka...