Jak často prát vlňáčky?
Vlňáčky se snažte prát co nejméně. Pokud nedojde k ušpinění vlňáčků, stačí vlňáčky prát, až když začnou provlhat. V praxi to bývá tak cca po 3 až 4 týdnech. Jinak je nechávejte po každém použití jen vyvětrat.
Jak správně prát vlňáčky?
Perte v ruce
Vlňáčky perte v ruce nebo v pračce na program určený pro praní vlny. Používejte prací prostředky určené na vlnu .Nebělit. Nesušit v sušičce ani na radiátoru.
Vyprané vlňáčky neždímejte, jen z nich vymačkejte vodu do ručníku a poté obnovte obsah lanolinu v tkanině lanolinovou kůrou. Lanolinová impregnace zajišťuje jejich nepropustnost.
Jak vlňáčky nalanolinovat?
Buď použijte komerční přípravky jako Ulrich, Disana
nebo si připravte domácí lanolinovou kúru.
Jak se připravuje lanolinová kúra?
Budete potřebovat:
- 1/3 lžičky bezvodého lanolinu (Adeps lanae)
- 1 lžička dětského šampónu
- cca ¼ l horké vody
Lanolin a šampon rozmícháme v horké vodě, čímž vznikne mléčně bílá tekutina. Je důležité, aby byl lanolin opravdu dobře rozpuštěn a na hladině neplavala mastná oka. V případě, že rozpuštěn není, přidejte ještě trošku šamponu. Do vzniklého roztoku přilijeme studenou vodu tak, abychom lázeň ochladili asi na 30°C.
Vlňáčky ponořte do lázně obrácené naruby a pečlivě je promačkejte, aby celé nasákly. Vlňáčky nechte v lázni min. 6 hodin, ideálně přes noc.
Poté vlňáčky vyndejte z lázně, vymačkejte je, ale neždímat kroucením!!! Nelekejte se, že budou oslizlé a lkavé - to je naprosto v pořádku. Můžeme také mokré vlňáčky rozložit na ručník, srolovat a vymačkat do něj. Výrazně tím urychlíme schnutí.
Vlňáčky schnou i několik dní. Buďte trpěliví a zkuste odolat pokušení dát je na topení, do sušičky nebo na slunce. Nic z toho vlně neprospívá.
I po uschnutí jsou vlňáčky někdy lepkavé lanolinem. Vůbec to nevadí a postupně se to "ošoupe". Naopak, pokud lepkavé nejsou, nemusí to znamenat, že se operace nezdařila. Chce to prostě vyzkoušet v akci a vidět.