1. máj - Svátek práce a svátek všech zamilovaných

love-2922142_640Mezinárodní Svátek práce se již od roku 1890  slaví 1.května. Stejný den se slaví i svátek všech zamilovaných 1.máj.

Kdy vznikl Svátek práce?
Historie svátku sahá až do konce 19. století. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Jak vznikl Svátek práce?
Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby. Poprvé se Svátek práce celostátně v (USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální Svátek práce. 1.máj svátek všech zamilovaných
Současně se Svátkem práce slavíme svátek všech zamilovaných 1.máj.

Původ svátku všech zamilovaných
Nejznámější původ svátku Prvního máje je spojený s dílem Karla Hynka Máchy Máj z počátku minulého století. V květnu vyráží zamilovaní lidé na Petřín, zde se nachází socha básníka Karla Hynka Máchy, ke které lidé pokládají květiny.

Jak se slaví 1.máj?
 1. máj se dá oslavit mnoha způsoby. Mezi ten nejčastější jistě patří právě polibek pod rozkvetlým stromem, nejlépe třešní, ale podle tradice by měl stačit jakýkoliv rozkvetlý strom. Polibek tak má zajistit dotyčné ženě nebo dívce svěžest a i to, že takříkajíc neuschne.

Oslavy obvykle začínají už v předvečer, který předchází svátku zamilovaných. Chlapci se vydávají do lesa, kde useknou co možná nejvyšší stromek a do rána z něj udělají májku. Tento staročeský symbol i znamení jara ozdobí na špičce věnci, květinami, barevnými stužkami i pentlemi. Podle tradice pak zůstávají celou noc v blízkosti májky, aby ji někdo z vedlejší vesnice neodřízl nebo neporazil, protože to by znamenalo ostudu pro celou vesnici. V den zamilovaných se také v některých krajích vysypávaly tzv. chodníčky lásky a docházelo k malování srdíček i vytváření nápisů na vrata.

Fotka od Lorraine Cormier z Pixabay